Головна » 2015 » Лютий » 2 » Урок: "ХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ СЕРЕДНІХ СОЛЕЙ" 8 клас
22:27
Урок: "ХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ СЕРЕДНІХ СОЛЕЙ" 8 клас

 

 

 

 

 

 

 

Урок з теми:

"ХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ

СЕРЕДНІХ СОЛЕЙ"

8 клас

 

 

 

 

Вчитель хімії І категорії

Біловецького НВК

Максимчук Ірина Дмитрівна

 

 

 

 

 

Тема уроку. Хімічні  властивості середніх  солей.

Мета уроку: розширити знання учнів про хімічні властивості класів неорганічних сполук на прикладі властивостей середніх солей; дослідити хімічні властивості солей;

 розвивати навички й уміння складати рівняння хімічних реакцій, формувати вміння спостерігати, робити висновки і узагальнення, застосовувати набуті знання на практиці;

 виховувати пізнавальний інтерес до предмета хімії, почуття колективізму, взаємодопомоги та взаємоповаги.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Форма проведення уроку: урок-дослідження

Девіз уроку : У мене немає ніякого таланту, є лише наполегливість і    

                         допитливість.

                                                  А. Ейнштейн                                                                                                                                               

       Наочність: необхідні набори хімічних реактивів; хімічний посуд; періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва; таблиця розчинності, ряд активності металів, мультимедійний проектор, комп’ютер.

Методи і прийоми роботи: інтерактивні вправи: «Розминка», «Очікування», «Мікрофон», робота в групах, диференційована робота в групах.

 

Хід уроку

1.Організація класу. Вітання. Створення позитивного емоційного настрою.

День добрий,друзі!

Ще один урок прийшов до нас

За розкладом сьогодні.

Отож давайте зробимо ще крок,

Щоб знов пірнуть у знань безодню!

           Я – Ірина Дмитрівна, і цей урок ми проведемо з вами разом.

2. Оголошення теми, мети, завдань уроку.

3.Мотивація навчальної діяльності.   

Вправа «Очікування»

Я б хотіла дізнатися, чого ви чекаєте від цього уроку?

Давайте побажаємо успіхів один одному. Я хочу побажати всім вам плідної праці, гарних оцінок, взаєморозуміння на цьому уроці, посміхніться один одному  і вперед до нових знань.

4. Актуалізація опорних знань   

А) Фронтальна  бесіда
-Які речовини називаються солями?
 Солі-це складні речовини, до складу яких входять атоми металів і кислотні залишки.

-Як ми називаємо формули солей?

-Як складаються формули солей?

-Яким правилом ми керуємося під час складання формул солей?

-Як класифікують солі?

-Де застосовуються солі?

-Звідки ми знаємо розчинна ця сіль у воді чи ні?

Оцінювання

Б) Робота в групах

А зараз ми попрацюємо з вами у групах. Об’єднайтеся,   будь ласка, у чотири групи, так як висидите, я роздам вам картки самоконтролю, на яких ви будете складати і називати формули солей. Але проведемо ми цю роботу у формі змагання: яка група швидше і правильніше назве і складе формули сполук. Нагадаємо правила роботи у групах.

Взаємоперевірка ( ключ у презентації)

5. Вивчення нової теми

Молодці, гарно справилися з завданням.

А тепер повертаємося до нашої теми уроку. Нагадаємо ще раз тему нашого уроку.

А) Планування результатів дослідження ( що учень повинен знати і повинен уміти):

-знає склад, назви, фізичні та хімічні властивості середніх солей ;

-вміє складати відповідні  рівняння хімічних реакцій;

-прогнозує перебіг хімічних реакцій солей та кислот із металами, використовуючи ряд активності металів;

-проводить хімічний експеримент з дотриманням правил техніки безпеки;

-спостерігає;

-узагальнює;

-формулює висновки.

 

Б)Постановка проблемних питань

Під час вивчення складних неорганічних речовин ми вивчили властивості оксидів,кислот,основ. Подивіться, будь ласка, на таблицю взаємодії класів неорганічних сполук. Проаналізуйте її.

 

Основний оксид

Кислота

Основа

Сіль

Кислотний оксид

+

-

+

-

Кислота

+

-

+

+

Основа

-

+

-

+

Сіль

-

+

+

?

 

Солі взаємодіють з кислотами та основами.

-А чи завжди можливі ці реакції?

- А чи взаємодіють  солі з солями?

- Чи взаємодіють солі з металами?

-Що відбувається з солями при нагріванні?

-Чи завжди можливі ці реакції?

Давайте нагадаємо, в яких випадках реакція проходить до кінця?

 Відповіді на ці проблемні питання ви зможете дати, коли дослідите властивості солей.

(Робота в зошитах)
 Метою нашого уроку є дослідження і вивчення хімічних властивостей солей засобами хімічного експерименту, вміння його виконати і теоретично обґрунтувати, зробити висновки і узагальнення.

Але перед дослідженням треба пригадати правила техніки безпеки при роботі в кабінеті хімії.

В) Повторення інструкції з безпеки життєдіяльності під час проведення навчальних занять  в кабінеті хімії».

Г) Демонстрація хімічних властивостей солей.

І. Взаємодія з металлами.

В одну пробірку наливаємо трохи розчину купрум (ІІ) сульфату і вкидаємо в неї 2 гранули цинку. В другу – наливаємо трохи розчину цинк сульфату і занурюємо мідну дротину.

Запишемо рівняння реакції.

Висновок: Не всі метали реагують із солями, а лише ті, які у витискувальному ряду розташовані лівіше від того металу, який входить до складу солі. У водному розчині відбувається реакція заміщення: активніший метал витісняє менш активний з розчину його солі, внаслідок утворюється нова сіль і новий метал.

Пам'ятайте! Для таких реакцій не можна брати дуже активні метали: Lі,Na,К, Са, Ва, які реагують за звичайних умов з водою.

 

II. Взаємодія з лугами.

- Що називається лугами?

а) АlСІ3 + 3NaОН = А1(ОН)3↓+ 3NаСl

б) К2SO4 + Ва(ОН)2 = 2КОН + ВаSO4

  • До якого типу належать ці реакції?
  • Які реакції називаються реакціями обміну?
  • Які речовини утворюються під час взаємодії солі з лугами?

           Висновок: Пам'ятайте! Реактиви необхідно підбирати так, щоб в результаті  реакції  випав осад, тоді реакції проходять до кінця.

 

ІІІ. Взаємодія з кислотами

-Які речовини називаються кислотами?

-За яких умов кислоти взаємодіють з солями?

а) СаСОз + 2НС1 = СаС12 + СO2 + Н2O

б) ВаС12 + Н2SO4 = ВаSO4↓+2НС1

в) Са3(РO4)2 + 3Н2SO4 =3 СаSO4↓+ 2Н3РO4

Висновок: Пам'ятайте! Реакції між солями і кислотами відбуватимуться лише тоді, коли:

а) сіль утворена леткою кислотою, а реагуюча кислота нелетка;

б) утворюється осад, нерозчинний у кислотах;

в) реагуюча кислота сильніша від тієї, яка входить до складу солі.

IV.Взаємодія з солями.

                  ВаС12 + Nа2SO4 = ВаSO4↓+2NaCl

  • До якого типу належить ця реакція?
  • Що утворюється в результаті даної реакції?
  • Чи завжди можливі реакції між солями?

Висновок: Реакції між солями відбуваються лише в тому випадку, коли в результаті реакції утворюється осад.

V. Термічний  розклад солей.

2KMnO4= K 2MnO4 +MnO2+ O2

CaCO3=CaO+CO2

(NH4)2Cr2O7 = N2+4 H2O+Cr2O3 ( «Хімічний вулкан»)

6. Закріплення знань і вмінь.

а)     Робота з підручником.

б)    Самостійна робота по групам. (Диференційовані завдання за вибором учнів)

Дар людини незрівнянний, його не може розум осягнуть.

Конфуцій говорив, що добре мати природний дар, але тренувальні вправи дають більше, ніж природний дар. Тому перевіримо ваші практичні навички та вміння в ході  самостійної  роботи.  

Середній рівень. Закінчити та урівняти рівняння реакцій.

Достатній рівень. Скласти можливі реакції за таблицею.

Високий рівень. «Хімічні доріжки». Здійснити перетворення.

Самоперевірка

7.Підсумок уроку.

Що ми вивчали на сьогоднішньому уроці?

З якими речовинами вступають у хімічні реакції солі?

Які умови цих реакцій?

Молдці! Гарно попрацювали несьогоднішньому уроці.

Оцінювання.

8.Д/з: § 14. Середній рівень. Написати 4,5,6 рівнянь хімічних реакцій з утворенням любих класів неорганічних сполук.

Достатній і високий рівень. № 2,3,5 с. 84

 Написати від 7 до 12 рівнянь хімічних реакцій. Обов'язкова умова: в результаті реакції утворюється сіль

КОН, Н2O, СO2, O2, К, Nа2O, Мg, ZпО, СаО, S, Н2, Н2S04,

ВаС12, НС1, Са, Н3РO4, N2, Р2O5,Са(OН)2, К2O, HNO3,СиO,МgO,А12O3

  1. Рефлексія. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Підводиться підсумок стосовно того, чи реалізувалися бажання учнів вивчити чи почути щось нове на уроці,чи виправдались їх сподівання, чи комфортно почували себе під час роботи на уроці.

Що би ви взяли з собою в життя з цього уроку?

Вчитель: «Дякую всім учням на сьогоднішньому уроці Ви всі були активними і компетентними дослідниками, толерантними співбесідниками . Сподіваюся, що знання, вміння, отримані сьогодні, знадобляться вам в житті. І на завершення хочу звернутися до вас словами Д. І. Менделеєва: «Самі працюючи, ви зробите багато для себе й для ближніх, а якщо у праці успіху не буде, буде невдача, не біда – спробуйте ще». То ж  бажаю всім вам успіхів у вивченні хімії. Ще раз дякую за співпрацю на сьогоднішньому уроці.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                      

 

 

 

 

 

 

 

Ca(OH)2

 

K2O

 

HNO3

 

CuO

 

MgO

 

Al2O3

 

BaCl2

 

HCl

 

Ca

 

Н3РО4

 

 

N2

 

 

P2O5

 

 

KOH

 

H2O

 

CO2

 

O

 

K

 

Na2O

 

Mg

 

ZnO

 

CaO

 

S

 

H2

 

H2SO4

Хімічні шашки

 

 

 

а

б

в

г

д

е

є

ж

з

і

ї

и

 

 

К

Na

Ва

Са

Mg

А1

ІІ

IІІ

Zn

І

Сu

ІІ

Сu

1

С1-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Вr-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

I-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

S=

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

SO3=

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

SO4=

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

РO4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

СОз=

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

SiOз=

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

NO3-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

NO2-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

F-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Картка самоконтролю з теми "Складання формул солей"

 

 

Варіант 1

 

Сl-

SO4=

ро4

K

 

 

 

Са

 

 

 

Аl

 

 

 

 

 

                         

                                                                  Варіант 2

 

I-

CO3=

ро4

Li

 

 

 

Ba

 

 

 

Fe (III)

 

 

 

 

 

 

 

Картка самоконтролю з теми "Складання формул солей"

 

Варіант 3

 

 

NO3-

SO3=

ро4

Na

 

 

 

Mg

 

 

 

Sc (III)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Варіант 4

 

Br-

SiO3=

ро4

Ba

 

 

 

Pb

 

 

 

Cr  (III)

 

 

 

 

 

Переглядів: 3145 | Додав: homevat | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
1 BrandonLot  
0
drug abuse.com <a href=""> https://forums.dieviete.lv/profils/127605/forum/ </a> herbal ayurvedic medicine

Ім`я *:
Email *:
Код *: